Alumni ASE ReConnect

5 aprilie 2013 Banca Naţională a României (BNR)

Eveniment al Asociaţiei Absolvenţilor Academiei de Studii Economice din Bucureşti (ALUMNI ASE), ReConnect a fost organizat pe 5 aprilie 2013 la sediul Băncii Naţionale a României (BNR), reunind invitaţi de renume precum Acad. Mugur Isărescu - Preşedintele Alumni ASE, Prof. univ. dr. Pavel Năstase – Rectorul ASE Bucureşti, membrii fondatori Alumni ASE Florin Georgescu – Prim-viceguvernatorul BNR, Florin Pogonaru – Preşedintele Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din România (AOAR), Ovidiu Nicolescu - Preşedintele CNIMPPR, Dan Pascariu – Preşedintele UniCredit Ţiriac Bank.

Personalităţile proeminente din mediul academic, economic şi social prezente la eveniment s-au putut bucura de momentul artistic oferit de VIVARTE, grupul oferind invitaţilor momente melodice de neuitat.

Cu prilejul acestei acţiuni, a fost dezvelit bustul lui Nicolae D. Xenopol, ctitorul ASE Bucureşti, cel care, în calitatea sa de Ministru al Industriei şi Comerţului, a pus bazele legii de înfiinţare a Academiei de Înalte Studii Comerciale şi Industriale. Cu ocazia sărbătoririi centenarului, ALUMNI ASE a realizat bustul lui N. D. Xenopol.