Evenimentul sportiv „ASE vs. Oncescu”

5 aprilie 2013

Eveniment unic pentru studenții din România, „ASE vs. Oncescu” și-a propus să pună accentul pe promovarea sportului de performanță practicat de protagonist, skandenberg-ul, pe promovarea reușitelor pe plan profesional (sportivul este multiplu campion mondial la ambele mâini) și pe faptul că ASE-ul pregătește mulți sportivi cu performanțe ridicate, printre care se numără și Ion Oncescu. Pentru sportiv, a fost primul eveniment de mare amploare în anul 2013 și singurul pe care și l-a propus, până în acest moment, să-l realizeze în compania studenților.

Drept urmare, 100 de studenți din Academia de Studii Economice din București, atât băieți cât și fete, s-au întrecut în speranța de a-l invinge pe Oncescu. Însă cei mai mulți dintre aceștia doar s-au bucurat de spectacolul pe care l-a oferit campionul, de posibilitatea de a fi la masă alături de acesta, de a se fotografia sau de a obține un autograf de la sportiv. Toți cei care au participat la eveniment și au dorit să ajungă la masă au fost recompensați și au primit diplome din partea organizatorilor.