Înființarea Asociației Alumni ASE

24.04.2007

În anul 1920 a fost înfiinţată Asociaţia Licenţiaţilor Academiei de Studii Comerciale şi Industriale (ALACI), predecesoarea organizaţiei Alumni ASE de astazi. Era o organizaţie puternică care îşi propusese să strangă legaturile de solidaritate între licenţiaţii academiei şi să apere interesele generale ale membrilor săi. În 1921 devine şi "persoana morala" (adică juridica). În urmatorii ani după înfiinţare şi-a constituit filiale în cele mai importante centre din tară. Ultima cerere de înregistrare a fost în 1946 adresata de asociaţia Prahova Economică.Pe toată durata existenţei sale ALACI şi publicaţiile ei au avut un rol activ în promovarea profesiei de economist şi susţinerea intereselor economiştilor. Astăzi,  Asociaţia Alumni ASE acceptă provocarea de a relua activitatea în scopul întăririi relaţiilor dintre absolvenţii Academiei de Studii Economice din Bucureşti.