Omagierea fondatorilor universității

1 aprilie 2013 Mănăstirea Curtea de Argeș

Întâlnirea festivă “Profesorii ASE de-a lungul celor 100 de ani”, organizată în Aula Magna a ASE Bucureşti, i-a avut ca invitaţi pe foștii rectori ASE Prof. univ. dr. Gheorghe Dolgu și Prof. univ. dr. Alexandru Puiu. Au luat parte la eveniment profesori pensionari ai ASE, cadre didactice în activitate, studenţi, dar şi alţi membri ai comunităţii universitare. Acţiunea a inclus lansarea cărţilor "Bogăţia României ", autor N.D. Xenopol, "Rectorii ASE", autori Ion Gh. Roşca şi Liviu Bogdan Vlad, "Elita universitara din Academia de Înalte Studii Comerciale şi Industriale (1913-1940)", autori Maria Mureşan, Mihail Opriţescu, Corneliu Olaru.

Momentul a continuat cu lansarea filmului “Istoria ASE”, iar în final, corul de muzică psaltică Byzantion a susţinut un concert comemorativ, cu un repertoriu atent selectat de cântări specifice, pentru omagierea tuturor celor trecuţi în nefiinţă.