Lansarea conferinţelor ASE 100 și conferința de presă

27 martie 2013 Sala Virgil Madgearu

Pe 27 martie s-a lansat ciclul de conferințe ASE 100, prima expunere fiind aceea a Guvernatorului Băncii Naționale a României, Acad. Mugur Isărescu, pe tema „Grade de libertate în calibrarea politicii monetare”.

În cadrul evenimentului, domnul Guvernator a prezentat setul de trei monede - aur, argint, respectiv tombac cuprat - dedicate împlinirii a 100 de ani de la înfiinţarea ASE, puse în circulație în scop numismatic de către BNR.

De asemenea, pe 27 martie a.c. a avut loc, în sala Virgil Madgearu, Conferinţa de presă dedicată Centenarului ASE. Au participat numeroşi reprezentanţi mass-media, publicaţii şi televiziuni de impact. În deschidere a luat cuvântul domnul prof. univ. dr. Pavel Năstase, rectorul ASE, care s-a referit la istoria ASE si la importanţa Centenarului pentru universitate. Apoi, a vorbit domnul prof. univ. dr. Răzvan Zaharia, preşedintele Senatului universitar, care a prezentat programul manifestărilor aniversare.

Au fost prezenţi prorectorii ASE şi membri ai Biroului Senatului ASE, aflaţi la dispoziţia media. După sesiunea de întrebări şi răspunsuri, domnul Rector al ASE a acordat interviuri separate unor publicaţii şi televiziuni. Informaţiile au fost difuzate pentru televiziuni in aceeaşi zi, iar pentru presă în ziua imediat următoare.