Omagierea fondatorilor universității

1 aprilie 2013 Mănăstirea Curtea de Argeș

Luni, 1 aprilie 2013, o delegație a Academiei de Studii Economice din București a depus coroane de flori la mormintele regilor Carol I și Ferdinand, de la Mănăstirea Curtea de Argeș. Acțiunea s-a înscris între manifestările prilejuite de sărbătorirea a 100 de ani de la înființarea Academiei de Înalte Studii Comerciale și Industriale (actuala ASE București).

Delegația a fost alcătuită din Prof. univ. dr. Răzvan Zaharia - Președintele Senatului Universitar, Prof. univ. dr. Constantin Mitruț - Prorector al ASE, Prof. univ. dr. Marius Profiroiu - Decanul Facultății de Administrație și Management Public, Prof. univ. dr. Mariana Nicolae - Directorul Departamentului de Limbi Moderne și Comunicare în Afaceri și Cristina Partenie - reprezentantul studenților în Senatul Universitar. Depunerea de coroane a avut loc cu binecuvântarea Înaltpreasființiei Sale Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului.

Acţiunea a continuat cu depunerea de coroane, marţi, 2 aprilie, la mormintele unor personalităţi marcante ale universităţii, între care Nicolae D. Xenopol, Stanislas Cihoski, I. N. Angelescu, Gheroghe Taşcă, Ion Răducanu, Marin Mazilescu, Eftimie Antonescu, Victor Slăvescu, Virgil Madgearu, Constantin Bărbulescu şi Paul Bran.